klimatyzacja a zdrowie

Posted: December 10, 2010 in klimatyzacja
Tags: , , , , ,

Przez wieki człowiek nie zwracał uwagi na wentylację pomieszczeń. Naturalna wymiana powietrza spowodowana nieszczelnością budynków zupełnie wystarczała, wystarczył komin umieszczony pod sufitem. Dopiero w drugiej połowie XIX w. lekarze zajmujący się ofiarami wojen zauważyli, że w zaduchu i upale rany goją się wolniej, a zmiany ropne jednego z chorych “przenoszą się” na następnych. Przypuszczali, że na pogarszanie się stanu zdrowia ich pacjentów może mieć wpływ niewłaściwa wymiana powietrza w salach szpitalnych- tkz złe powietrze. Wielkie odkrycia z zakresu bakteriologii i wirusologii Roberta Kocha i Ludwika Pasteura na przełomie XIX i XX w. potwierdziły te obserwacje, bakterie w powietrzu nie żyją, ale mogą za to używać powietrza jako środka transportu. Jednak nie dla dobra człowieka powstały pierwsze klimatyzatory.

Początki nowoczesnej klimatyzacji są datowane na rok 1902 gdy upały omal nie doprowadziły do upadku nowojorskiej drukarni Sackett-Wilhelms. Drukarze zauważyli że papier pod wpływem wysokiej temperatury tracił swoje właściwości, a drukowane na nim obrazy staja się wyraźne i rozmazane. Rozwiązanie tego problemu znalazł 25-letni amerykański inżynier Willis Carrier, uruchamiając  pierwsze urządzenie regulujące temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W 1904 r. aparatura klimatyzacyjna ruszyła w przędzalni bawełny w Karolinie Północnej jej uruchomienie przyczyniło się do poprawy jakości włókien.
Pierwsze wykorzystanie klimatyzacji dla podniesienia komfortu człowieka miało miejsce w  1914 r.. Klimatyzator zamontowano  w domu Charlesa Gatesa, milionera z Minneapolis. Rok później Willis Carrier założył wytwórnię Carrier Corporation (do dziś największy producent klimatyzacji na świecie). Od początku lat 20 XX w. – dzięki zainstalowaniu w budynkach wynalezionej przez Carriera maszyny wirówkowej przyjemny chłód można było poczuć w centrach handlowych, kinach, biurowcach.
Wbrew obiegowemu stereotypowi klimatyzacja nie służy wyłącznie do obniżania temperatury. Prawdziwa klimatyzacja  to urządzenie wielofunkcyjne, które rozprowadza w pomieszczeniu powietrze i reguluje jego temperaturę. Zapewnia także właściwy poziom wilgotności i czystości powietrza.
Kiedy tylko ruszyło pierwsze urządzenie klimatyzacyjne, lekarze przewidywali masowe zgony spowodowane szokiem termicznym polegającym na gwałtownym przejściu z nagrzanego do wychłodzonego pomieszczenia. Przede wszystkim bali się o osoby starsze, z chorym sercem, nadciśnieniem czy nadwagą oraz dzieci. Żadne późniejsze badania nie potwierdziły jednak tych obaw.


Klimatyzacja ratuje życie wielu kierowcom. Nie pozwala zasnąć za kierownicą, poprawia koncentrację. Chroni także przed zmęczenie,  udarem czy odwodnieniem tych, którzy ruszają w daleką trasę w silnym słońcu.
Oczywiście to ze  że klimatyzacja nie zabija jak sądzili kiedyś lekarze, nie oznacza jeszcze, że nikomu nie szkodzi. Niekiedy przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych może powodować kłopoty: laryngologiczne, dermatologiczne, okulistyczne i alergologiczne.
Najczęściej występującymi dolegliwościami  występującymi  gdy jesteśmy szczególnie narażeni na gwałtowne zmiany temperatur są zatokowe bóle głowy. Wiele osób, pracujących w klimatyzowanych biurach i jeżdżących samochodami wyposażonymi w klimatyzację, narażonych jest na przeziębienia oraz odczuwanie specyficznych zatokowych bólów głowy.
Klimatyzacja, oprócz chłodu, powinna gwarantować właściwą wilgotność, często realia są jednak inne, szczególnie w okresach przejściowych w zimę. Stąd wiele osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach skarży się na suchość skóry, pieczenie spojówek wywołanych przez zbyt suche powietrze z układów klimatyzacyjnych.
Klimatyzowane pomieszczenia mogą sprawiać kłopoty osobom z wrażliwymi oczami. zapalenia spojówek, niezależnie od przyczyny, wymagają leczenia u specjalisty. Wszystkim, którzy odczuwają negatywne skutki przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, pozostaje ich maksymalne ograniczanie, dbanie o czystość klimatyzacji oraz właściwą eksploatację. Co pewien czas czyścić z osadów instalację wodną, wentylacyjną i klimatyzację, szczególnie instalacje  skroplin i poddawać je co najmniej 2 razy w roku dezynfekcji.

Mimo mankamentów związanych z klimatyzacją, raczej nie zrezygnujemy  klimatyzacji, bo ma ona więcej zalet niż wad.  Dzięki wynalazkowi sprzed od ponad wieku przyjemny chłód towarzyszy nam w pracy, sklepie i samochodzie. Wydaje się być zbawienny dla ludzkiego organizmu zmęczonego upałami.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s