jaki klimatyzator

Posted: October 24, 2012 in klimatyzacja
Tags: ,

Chcę zainstalować klimatyzatory w czterech pomieszczeniach w domu jednorodzinnym. Jednostkę (lub jednostki) zewnetrzne pasuje mi zamontować na południowej ścianie, która jest cały dzień nasłoneczniona.
Znalazłem w sieci następująca informację: “Jednostka zewnętrzna klimatyzacji powinien być zainstalowane w miejscu nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych” Ale przecież nie zawsze jest taka możliwość i jednostki zewnętrzne spotyka się nawet na dachach. Z jakimi problemami trzeba się liczyć instalując jedn. zewnętrzną na słońcu ? Czy klinatyzator gorzej chłodzi ? Czy zużywa więcej energi ? A jak to jest jeżeli klimatyzator wykorzystuję do dogrzewania pomieszczenia, czy wtedy może jest korzystniej mieć jedn. zewnętrzną na słońcu ? Czy jeżeli bym zamontował jednostkę zewnętrzną na północnej scianie wiele zyskam. W ekstremalnych warunkach kiedy jest bardzo wysoka temperatura w klimatyzatorze zamontowanym na najbardziej nasłonecznionej ścianie może dochodzić do przegrzewania się skraplacza, wtedy sprężarka bardziej się męczy, spada wydajność chłodzenia, ale to dzieje się tylko gdy są bardzo wysokie temperatury. W jednostce zewnętrznej zamontowanej na południowej ścianie bardziej trzeba dbać o czystość skraplacza. Zaś w zimie klimatyzator zamontowany na ścianie południowej ma trochę lepszą wydajność bo ma brać z kąd ciepło.  jak to wygląda w praktyce ? Bo przecież klimatyzator będzie pracował własnie przede wszystkim w tych ekstremalnych temperaturach. Czy może dojść do trwałego uszkodzenia klimatyzatora ? Czy jest jakieś zabezpieczenie przed uszkodzeniem ? Czy warto jednak przenieść jednostkę zewnętrzną na północ i ciągnąć rury przez cały dom, co oczywiście wiąże się z kosztami, kuciem, kurzem itd. ?Wrzucę swoje 3 grosze, widziałem niejednokrotnie jak ludzie nad jednostkami zewnętrznymi budowali daszki. Niby daje to w pewien sposób zacienienie ale co do efektywności tego rozwiązania nie potrafię się ustosunkować.
Umieszczanie jednostki zewnętrznej na strychu nie będzie najlepszym rozwiązaniem.  Ja mimo wszystko myślę o wykorzystaniu strychu na umiejscowienie jednostki zewnętrznej i ewentualnego doprowadzenia powietrza jakims kanałem z zewnątrz ze ściany północnej, bo taka możliwość bym miał. Jeśli będzie trzeba to nawet mozna zrobić na strychu coś w rodzaju domku, gdzie byłaby umieszczona jednostka zewnętrzna, i oczywiście dopływ powietrza od północy a wyrzucanie na strych. Myślę że jeżeli jednostka zewnętrzna nie będzie bezpośrednio poddawana działaniom warunków atmosferycznych to tez będzie chyba dużym plusem, nie trzeba będzie się martwić, że nawieje tam liści, zasypie śnieg itp. myślę, że żywotość jednostki zewnętrznej będzie przez to przedłużona.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s