sezon

Posted: February 3, 2013 in klimatyzacja w domu
Tags: ,

Ja na sezon zimowy zużywam 1800 litrów oleju opałowego po 3,95 za litr i 15m przestrzennych drewna liściastego po 160 za metr. Temperatura w domu 22-23 st.C, powierzchnia domku 150 m2. ocieplony styropianem 10, a dach dwuspadowy wełną 20. To co ja w tym wypadku mam zrobić, przejść na gaz ziemny (jest w mojej miejscowości). Nie wiem jak Ty tym palisz, ale za taką kasę jaka wydajesz na olej- gazem grzejesz prawie dwa sezony. 15m3 drewna ( suchego min. 2 letnie) do w przybliżeniu odpowiednik 5-8 ton wegla średniej kaloryczności- tu kolejne 1-1,5 sezonu grzewczego.
Zrób coś tym bo fortuna przechodzi Ci przez komin…

Nie ma nigdzie na świecie “najlepszych” systemów grzewczych a także innych produktów! Po prostu każdy z nich ma swoje wady i zalety. Od nas i naszych indywidualnych potrzeb (zachcianek?) zależy jaki system lub towar wybierzemy. Dla jednego “najlepszy” system grzewczy to taki, który jest najtańszy w eksploatacji. Dla drugiego taki, który jest najmniej pracochłonny, dla trzeciego uniwersalny, dla czwartego – ekologiczny, dla piątego…. itd. Oczywiście jest to z mojej strony wielkie uproszczenie ale to konieczne aby problem był lepiej zrozumiany. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden, całkiem poważny problem – przewidywania cenowo, eksploatacyjno, polityczne (przepisy prawne). Dajmy na to, że ktoś zainwestował w zakup pieca eco-groszkowego i zadowolony z zakresu jego mocy oraz z ceny eksploatacji a w pomieszczeniach z możliwości szerokiej i indywidualnej możliwości regulacji temperatury, za rok dowiaduje się, że wyszła ustawa zabraniająca spalania w piecach tego właśnie paliwa (ale może dotyczyć i innych) bez zastosowania drogiego filtra spalin. I co wtedy? Nie wspominam już o rosnących cenach poszczególnych paliw i ich wzajemnych relacjach, bo to oczywiste chyba dla wszystkich.
Zasadnicze pytanie tytułowe tematu powinien autor (a także inni zainteresowani) zmienić na: Jaki będzie najlepszy dla mnie system grzewczy? Na tak postawione pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć na podstawie ustawionych, swych indywidualnych, priorytetów. Do mnie najlepiej przemawiają zawsze tabelki bo można sobie w łatwy sposób w nich porównać poszczególne zalety i wady każdego z systemów i moich osobistych oczekiwań.
Mój dom obecnie opalam węglem i drzewem z przyczyn ekonomicznych ale zastanawiam się nad przejściem na gaz ziemny. Za przejściem przemawia:
1) Mało wymagająca czasu i nie skomplikowana obsługa systemu
2) Dość ekonomiczne ogrzewanie
3) Ekologia
4) Perspektywa polityki państwa w kierunku popierania tego typu rozwiązania
Wady widzę tylko dwie (jak na razie):
1) Konieczność zainwestowania kapitału (a przy okazji budowa nowego “co”)
2) Niepewność co do cen tego paliwa

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s