obieg

Posted: September 3, 2013 in klimatyzacja w domu
Tags: ,

Z rurkami to tak: miedź jest nr 1. ale kosztuje (Vieland robi takie kryzysowe – 0,3mm miedzi w PE), potem jest polibutylen (Hepworth i Nueva Terrain), bardzo trwały i niskie opory, zwykle gwarancja ponad 20 lat ! stosunkowo słabo przewodzi ciepło (ale wystarczająco), słowem dobra rurka to ~5PLN/mb, potem już coraz taniej i gorzej (to tak jak szynka za 9,99PLN/kg), a jeżeli iść “po taniości”, to można i z “barier” zrezygnować, bo w sam dla temperatur do 30st. wnikanie tlenu jest znikome !, rurki ułożone co 10cm są trudno do wykrycia za pomocą kamery termowizyjnej – czyli gęściej nic już nie daje !

Ja nie robił bym obiegów klimatyzacji  dłuższych niż 66m, bo opory są już spore.
Mam jeden u siebie 98m ale rurą pex 20 i nie jestem zbyt zadowolony, a jadę na wyższych temperaturach i zwykłym kotle, przez ten jeden obieg pompa musi chodzić na wyższym biegu.

Rozbieżność o 3m nie wymaga żadnej regulacji, bardziej istotne jest w jakim pomieszczeniu i czy ten sam odstęp rurek i to będzie u ciebie być może przyczyną regulacji podłogówki, aby utrzymać ten sam komfort. rura sprzedawana jest w kręgach 200m , więc na pól to za dużo dla średnicy 16×2 mm , po 1/3 to w sam raz , a łączenie niby proste – tyle że to punkt potencjalnie awaryjny – więc raczej nie radzę.Dłuższe odcinki jeśli rurki większej średnicy . Radzę raczej najpierw układać , a potem kupować rozdzielacze bo rysunek rysunkiem , a w życiu to może wyjść inaczej  klimatyzacja Warszawa , szczególnie jak nie masz praktyki w układaniu. Rozbieżności 2-4 metrów bez znaczenia – różnice niemierzalne. Materiał to alupex , ale nie chińszczyzna tylko jakieś markowe – choć trudno ocenić czy przełoży się to na większą żywotność – jednak tu lepiej nie szukać oszczędności. Złączki zaciskowe – maszynkę do zaciskania możesz wypożyczyć w sprzedawcy rur lub w wypożyczalni narzędzi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s