paanele

Posted: October 17, 2013 in klimatyzacja w domu
Tags: ,

Jeśli chodzi o konstrukcje z paneli grzejnikowych, to jak najbardziej są w niskich temperaturach bardziej wydajne niż orgianały, ze względu na powierzchnię wymiany. Im większy procent pokrycia absorbera przez system rurek tym wydajność większa. Są schematy na których widać że dla miedzianego absorbera i rurek miedzianych optymalna odległość to 80mm poniżej tej wartości opłacalność spada ze względu na cenę materiałów.
Co do różnicy temperatur absorbera i czynnika to w moim solku ( miedziane rurki+blacha alu) to jest 10 stopni. Ale wracając do wody kotłowej, to wg mnie wysoka temperatura jej nic nie zrobi, najwyżej odparuje; w centralnym też pewno masz pompę i nie martwisz się, że się zakamieni i zardzewieje. Natomiast czytałem gdzieś, że glikol w wyższych temperaturach ulega przyspieszonemu zużyciu i trzeba go wymienić. Wg mnie woda jest pod każdym względem lepsza, oprócz tego że zamarza. Ale jeśli nie mam zamiaru eksploatować solarów zimą, to po co wlewać glikol?
Zaznaczam że instalację chcę wykonać samodzielnie i nie interesuje mnie żadna gwarancja. Zalety tego rozwiązania:
-absolutnie nie zmienia uwarstwienia wody w kotle – cały czas kolektor jest wypełniany najzimniejszą wodą w kotle np o 10 C. (Po nocy i poranku tej wody jest bardzo dużo w bojlerze). Czyli przykładowo grzeje wodę od 10 C do 30 C i przepompowuje to do bolera -średnia temperatura wody grzanej to 20 C – dla tej temperatury temperatura powietrza w kolektorze to max 40 C.
Czyli dla temperatury otoczenia np 15 C i strat ciepła 2,2 W/m2K straty konwekcyjne wynoszą max 55 W/m2
Standardowy kolektor płaski grzejący bojler glikolem będzie pewnie musiał mieć temperaturę glikolu 40 C (ciepło będzie wytwarzać się wokół wężownicy, nawet ciężko kupić sterownik z temperaturą zadziałania poniżej 40 C), czyli temperatura powietrza jakieś 55 C i dla strat 5 W/m2 da to straty konwekcyjne około 200 W/m2.
Jak widać w początkowej fazie ten system jest bezkonkurencyjny z dużo niższym progiem zadziałania, później różnica też będzie. Tak naprawdę to prawie nie ma możliwości, żeby kolektor z tym sterowaniem w okresie początkowym – kiedy jest zimna woda w bojlerze kiedykolwiek wiosna – lato nie działał.
– niższe straty przesyłowe i prądu – pompka będzie załączana np co 1 godzinę na np 15 minut. Temperatura przesyłanego czynnika będzie niższa o 10 C (woda a nie glikol) i będzie grzana głównie tylko jedna rurka przesyłowa – lekko licząc straty na przesyle ponad 2,5 raza niższe.
-jeżeli zdecydujemy się zrobić tak podłączony kolektor to można zmniejszyć jego średnicę – proponuję rurę 169 mm i cena stali staje się porównywalna z ceną miedzi, natomiast rośnie zagrożenie związane z przymrozkami – szacuję że niestety temperatury poniżej – 12 C mogą już coś wywołać (169 mm) – to jest główna wada małych średnic.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s