koszty stworzenia

Posted: March 20, 2014 in Uncategorized
Tags: ,

Koszt cześci wynosi około polowy ceny detalicznej. Do tego dochodzi koszt produkcji, transport, magazynowania, marketingu, serwisu oraz sieci dystrubucji. Te dodatkowe koszta sa dosyc wysokie. Apple zarabia okolo 15 – 20% ceny.
Na wszelki wypadek, jakby sie komus wydawalo drogo… mam przed soba egzemplarz miesiecznika Byte (juz nie istniejacego). Reklama: 10 MB (MEGABAJTOW) hard dysk: TYLKO 3398 dolarow.
Na dzisiejsze ceny to by bylo 8500 dolarow. Wiec proponuje nie narzekać ze iPad jest drogi.

Owszem, ale nie sadze aby Apple płacił za element takie ceny które mozna uzyskać z publicznych katalogów. Poza tym, iSuppli coś sie pomajdało jak idzie o koszta produkcji: 8 dolarów za wydrukowanie iPhona to czysty nonsens. Koszta produkcji to deko wiecej niz koszty miski ryzu dziennie dla pracowników Foxcommu (czy kogo tam).
Na dodatek, dla przecietnego zjadacza chleba wniosek z lektury informacji oferowanej pzrez iSuppli jest prosty: Apple zarabia ponad 50% na kazdym produkcie. Tymczasem iSuppli nie liczy kosztow logistyki (transport I magazynowanie), sieci dsytrybucji, serwisu I pare innych rzeczy ktore sie na koszt produktu skladaja.
Nie mam doswiadczenai z logistyka produktow high tech, ale w przypadku pzredmiotow codziennego uzytku, takich jak zywnosc, odziez, meble itede koszta logistyki sa rzedu 50 – 60% ceny sprzedazy.
No I w koncu, z zysku na sprzedanym iPadzie Apple musi sfinansowac koszty R&D niezbedne do wypuszczenai nastepnego modelu iPada

Ma pan nade mną tę przewagę, że pan wie, skąd w iSuppli brali ceny komponentów do swoich tabelek. Ja się z nimi w tej sprawie nie kontaktowałem, wobec tego jestem w ciemnościach.
Ceny jednostkowe w publicznych katalogach elementów elektronicznych maleją wraz z wielkością zamówienia. Nie przypuszcza pan, że zamawiając miliony sztuk Apple dostanie niższe ceny od tych opublikowanych w katalogowych tabelkach „od 100 do 1000 szt.”? A zatem oszacowanie iSuppli,  polietylen nawet jeśli korzystali oni z publicznych katalogów, będzie zawyżało a nie zaniżało BOM. A zatem zyski Apple wynikające z rzeczywistych kosztów będą jeszcze wyższe aniżeli to przedstawił iSuppli.

„iSuppli cos sie pomajdalo jak idzie o koszta produkcji: 8 dolarow za wurodukowanie iPhona to czysty nonsens. Koszta produkcji to deko wiecej niz koszty miski ryzu dziennie”
Bardzo możliwe. iSuppli została założona wczoraj i jeszcze nie sprzedała żadnej swojej analizy. Proszę dać im trochę czasu na dopracowanie metodologii.
Z moim trzecim synem, aktualnie na delegacji w Shenzhen w fabryce produkującej elementy oświetleniowe z LED ustaliliśmy, że biorąc pod uwagę ceny w tym najdroższym chińskim mieście, ma pan równie dobre pojęcie zarówno o cenie miski ryżu, fabrycznych płacach jak i wydajności tutejszych robotników.
„dla pzrecietnego zjadacza chleba wniosek (…) jest prosty: Apple zarabia ponad 50% na kazdym produkcie. Tymczasem iSuppli nie liczy”
Biorąc populację całej Ziemi to pewnie przeciętny zjadacz chleba rzeczywiście nie umie czytać po angielsku. I dlatego iSuppli zastrzegając się na początku:
„Note that the teardown assessment is preliminary in nature, accounts only for hardware and manufacturing costs and does not include other expenses such as software, licensing, royalties or other expenditures.”
nie ma szansy do takiego przeciętnego zjadacza chleba dotrzeć. Ach te języki obce!
„w przypadku pzredmiotow codziennego uzytku, takich (…) meble itede koszta logistyki sa rzedu 50 – 60% ceny sprzedazy.”
Jasiu policz proszę, ile do jednego 40-to stopowego kontenera wchodzi komód kuchennych a ile iPodów?
W sumie chciałbym być świadkiem pańskiej reakcji po zobaczeniu Eskimosa kończącego budowę swojego igloo…dziwnie jestem pewien, że jak w banku usłyszałbym: „czysty nonsens”, tobie się człowieku „coś pomajdało” oraz „nie policzyłeś” czegoś tam.

„Doprawdy nie wiem skąd oni biorą te ceny, chyba z kosmosu…”
iSuppli ma zwykle dobre informacje. W każdym razie ja takie rozważania zaczynam właśnie od nich. O ile mi wiadomo iPada Air jeszcze nie rozbierali, ale dużo wcześniejszych modeli Apple (a także oczywiście innych firm) jak najbardziej. Poniżej link do  dla iPhone 5s. Nie może być tani, niezależnie od poniesionych kosztów, nawet jeśli jest „gorszy” od Samsunga. To jest legenda i oryginał za którym stoi Steve Jons. Oprócz złodziei za polietylen Samsungiem nikt nie stoi. Apple tak jak np. Porsche nawet bardzo używane będzie zawsze miał chętnych do kupienia

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s