założenia

Posted: March 19, 2017 in klimatyzacja

do architekta pójdzie jak już obmyślę wszystko. Założenia:
1/ działka 16 m szerokości, wjazd od strony północnej (zaznaczone), długa na 40 m
2/ dom parterowy, długi tramwaj, żadnych zawijasów, chcemy sami murować więc musi być prosty i łatwy1. U nas na wsi jest taka świetlica wiejska, ma podobne wymiary z zewnątrz, raczej średnio wygląda więc w konkursie na najładniejszy dom w gminie raczej nie zdobędziecie wyróżnienia
2. chcecie oszczędzać a robicie dwie  bawialnie? A może zróbcie jeszcze gabinet, bibliotekę i salon bilardowy, to więcej zaoszczędzicie.
3. Wejście do kibla na przestrzał z salonu. Niby dobra architektura to jest taka, żeby człowiek mógł szybko trafić do kibla, ale tu chyba jest to zbyt oczywiste.
3/ rozkład pomieszczeń jak widać, bawialnia nr 2 jest opcją przyszłościową jak dzieci podrosną i będą chciały oddzielne pokoje, na razie spać będą razem
4/ gazobeton 24 cm + styropian 20 na ściany zewn. , ściany wewn. silikaty albo też gazobeton zobaczymy Z kominka rezygnujemy bo nie mamy czasu się w to bawić, dojścia do taniego drewna też nie mamy, zamiast wydawać ze 20 tys. na komin, kominek, obudowę i robociznę wolę włożyć to w ocieplenie. Jak się nie sprawdzi to mogę zamontować kozę za parę lat jak mi dzieci trochę podrosną. Fixy to kompromis są od strony południowej i poł.-zach. więc mają doświetlać i dogrzewać, i tak klimatyzacja Ursynów mają lepsze współczynniki niż normalne okna.
W konkursie na najładniejszy dom we wsi nie startujemy, ma podobać się nam a reszta nas nie interesuje, napewno wiejskiej świetlicy nie będzie przypominał.
Dwóch bawialni wcale nie robię jest jedna sypialnia dla 2 dzieci i bawialnia dla nich, jak trochę podrosną zrobię im 2 osobne pokoje 12 m pokoje a z sypialni zostanie gościnny, gabinet jest wydzielony w części salonu. Łącznie 150-160 m dla 4-5 osób to raczej nie rozpusta.
Łazienki i kotłownia są od północnej strony domu (najzimniejszej) i jak najbliżej bramy ze względu na jak najkrótszą i najprostszą drogę dociągnięcia mediów.
5/ dach: płaski lub dwuspadowy z wiązarów
6/ ogrzewanie piec gazowy kondensacyjny, podłogówka, wentylacja mechaniczna z reku, nie ma kominka – oszczędzamy na kominach

nie no rozpusty nie ma, 10m na sypialnię standard blokowy. Tylko nie rozumiem pojęcia “bawialnia”, czy masz służbę że będzie się zajmować dziećmi? po mojemu, trzeba mieć duży salon z widokiem na wszystko i ty sobie sączysz łyskacza, a dzieciaki się bawią gdzieś w kącie i masz na nich baczenie, a jak się znudzą przyjdą do ciebie poprzeszkadzać. Będziesz siedzieć w tej bawialni z dziećmi, a obiadek sam się ugotuje?
Tak zupełnie serio, jak chcesz mieć parterowy dom i do tego planujesz duży udział pracy własnej, a jeszcze jeśli masz jaja i nie boisz się negatywnej oceny środowiska, zbuduj sobie dom ze słomy i gliny. Zalety masz takie:
– dom jest w miarę ciepły, ekologiczny, klimatyczny
– stan surowy w domu ze słomy i gliny to 80% stanu deweloperskiego
– bardzo łatwo o wszelkie przebudowy
– trwałość domu jest wbrew pozorom bardzo wysoka (ponad 200 lat) , słoma bez dostępu powietrza nie gnije a glina się nie starzeje- ma już kilkadziesiąt tysięcy lat
– dom z gliny i słomy to zupełnie inna filozofia życia i budowania, a Ty wydajesz się dobra dla takiej filozofii.

Jak chcesz znam architekta co trochę projektuje w glinie i słomie odezwij się na PW to dostaniesz kontakt.

BTW kominek – mój kosztował tak:
– system kominowy jakieś 1,5
– cegła +murowanie koło 2
– wkład 3,5
– obudowa promocja z LM 1,2
– robocizna i rozne pierdoły ze 2,5-3,5
czyli coś koło 12tysi do tego 1,5 za DGP ale to nieobowiązkowe.
kominek magiczna rzecz to jedyny powód dla którego dom buduję a nie mieszkam w centrum miasta
7/ ocieplenie fundamentów – od wewnątrz też?? czy wystarczy od zewnątrz?
8/ okna częściowo fixy, gdzie się da, w kotłowni, łazienkach, garderobie – małe
Problem widzę głównie w długości i w ilości okien zwłaszcza że od strony płd-wsch (sypialnia, bawialnia) jest płot (blacha bleee) i wysokie świerki u sąsiada więc raczej ciemno.
Oczywiście lepszy byłby dom piętrowy ale takiego sami nie postawimy, chodzi o kasę i lęk wysokości

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s