dopracowane

Posted: December 23, 2017 in Uncategorized

Jakaś moja pierwsza wizualizacja wnętrza, troche niedopracowana, kiepsko może cokolwiek widać, ale tak: od przodu wiatrołap, po lewo w wiatrołapie we wnęce szafa, z drugiej strony mała spiżarenka, po przejsciu przez wiatrołap na wprost salon, po lewo kuchnia. Skrecając w prawo po lewej stronie WC a za nim kotłownia, po prawo 2 pokoje , dalej łazienka iw rogu z tyłu sypialnia. Za salonem będzie taras. Dach będzie 2 spadowy, tak ze 2/3 tarasu będzie pod dachem. Z kotłowni z tyłu będą drugie drzwi na taras, takie drzwi techniczne, jak by jednak było grzane paliwem stałym to się przydadzą, jeśli jednak w kotłowni będzie pompa ciepła, to resztę pomieszczenia zagospodaruje się na pralnię. Prosty domek, bez udziwnień itp. Może dam radę go pobudować. Pamiętaj tylko o dobrym dociepleniu stropu od spodu w miejscach gdzie wystaje na zewnątrz – ogromy mostek cieplny.Strop nigdzie nie będzie wystawał poza obrys budynku (nad wnęką przy wejściu, czy nad tarasem stropu nie będzie), zatem problem mostka cieplnego nie istnieje. Poza tym ściany szczytowe murowane będą kończyły się na stropie, wyżej będzie konstrukcja drewniana pokryta deską elewacyjną, a izolacja ścian będzie połączona z izolacją stropu, czyli uniknę dużego mostku cieplnego przez jednostronnie ocieploną ścianę która jest na nieogrzewanym poddaszu. Fundament tradycyjny, pewnie jak bym pół roku wiedział tyle co teraz była by płyta, ale w projekcie jest fundament i tak zostanie, kwestia dobrego ocieplenia i jakiś dużych strat chyba przez grunt nie będzie. Nie mam parcia na zrobienie super niskoenergetycznego budynku, wszystko w granicach rozsądku, aby inwestycja w ocieplenie nie zwracała się dłużej niż będę ja żył, moje dzieci czy jeszcze wnuki. Po prostu na to mnie nie stać, i tak myślę że tak jak planuję zrobić ocieplenie to będzie dosyć przyzwoicie, a budynek ma 95 m2 powierzchni użytkowej + 7m2 pomieszczenie gospodarcze więc chyba koszty ogrzewania nie będą zbyt wysokie.Jak wyjdzie Ci domek 5l to przy 100m2 zużyjesz jakieś 5000kWh energii. W przeliczeniu za czysty prąd to w zwykłej taryfie jakieś 2,5k, przy nocnej ale to byś musiał z silki budować to w 1,7k może się zmieścisz. Z pompą ciepła to przy płaskiej w 1k się powinno wentylacja mechaniczna udać zmieścić za ogrzewanie. Przy gazie to w 2k powinieneś się zmieścić bez problemu a z cwu to w 2,5k.
Z tego co słyszałem to WM działa przy domu szczelnym a dając komin i mieszając WG z WM to WM nie będzie działać. Jak już chcesz tak z tym kominem to lepiej po całości WG lub zrobić komin tylko do kominka z osobnym dopływem powietrza i specjalnym lepszym kominkiem który nie będzie zakłócać pracy WM czyli będzie szczelniejszy niż zwykłe. Jak spieprzysz wentylację to będziesz myślał że w domu energooszczędnym się źle mieszka. A jak będziesz chciał jednak w całym domu WG to kotłownię lepiej na paliwo stałe bo chyba taniej wyjdzie niż gazem. Na pewno trzeba się nad tym dobrze zastanowić.

Rozumiem, że masz zwykłe fundamenty. Jeśli tak, to oklej je od zewnątrz do samej ławy – opaska pionowa jest skuteczniejsza od poziomej. No i odpuściłbym sobie XPS, bo nie ma żadnego sensu. Zamiast tego daj 2x tyle zwykłego fundamentowego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s